Zebranie okręgu - maj 2018

Spotkanie majowe obfitowało w pokazy wiosennych zdjęć. Większość z nas wróciła już z wiosennych plenerów i mogła się pochwalić swoimi tegorocznymi osiągnięciami.
Ale zanim rozpoczęły się prezentacje Michał Stanecki zarekomendował nam dwie ciekawe książki. "Górskie wyprawy fotograficzne" Karola Nienartowicza, to poradnik zawierający wiele bardzo cennych rad dla wszystkich, którzy wybierają się z aparatem w góry. Ponieważ autor jest pasjonatem gór i wybitnym fotografem górskim, więc oprócz wartościowych wskazówek i doświadczeń możemy też obejrzeć w książce wspaniałe zdjęcia górskich krajobrazów.
Z kolei książka Piotra Tryjanowskiego "Rozum z ptakami odlatuje", to opis środowiska miłośników ptaków. Jak każde hobby ptasiarstwo ma swoje blaski jak i cienie. Te ostatnie często są przemilczane na forum publicznym, ale autor nie stroni od trudnych tematów. Warto przeczytać, bo publikacja dotyka również kwestii etyki fotografowania ptaków.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie - 16 maja 2018

Zapraszamy na kolejne zebranie foto-przyrodników. Maj - znaczy wiosna, czyli czas obfitości i uczta dla miłośników utrwalania obrazów rozkwitającej Natury. W najbliższą środę zafundujemy sobie przegląd wiosennych fotografii wykonanych przez nasze koleżanki i naszych kolegów. Będą bataliony, żaby, owady, leśne kwiaty i wiele innych tematów. Poza tym porozmawiamy o przyrodniczej fotografii dokumentalnej i podsumujemy ostatni plener. W ramach stałych pozycji będzie historia pewnego zdjęcia i rekomendacje foto-przyrodniczych książek. No i rozstrzygniemy kolejną edycję konkursu, który wielkimi krokami zbliża się do finału. To wszystko już w najbliższą środę. Startujemy od 18:00 w stałym miejscu. Do zobaczenia !

Przyroda Województwa Łódzkiego

Nakładem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi w 2016 roku ukazał się album Ryszarda Sąsiadka pod tytułem "Przyroda Województwa Łódzkiego". Mimo, że Województwo Łódzkie nie należy do najbogatszych pod względem walorów przyrodniczych regionów Polski, to jednak Autor dzięki swojej wiedzy, ogromnemu doświadczeniu i wielu godzinom spędzonym w terenie zdołał uwiecznić naprawdę zachwycające obrazy tego co najciekawsze i najpiękniejsze w przyrodzie naszych okolic.  
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek tak napisał w przedmowie do albumu :
"Uwiecznienie przyrody wymaga od fotografa nie tylko wielkich umiejętności technicznych. Ten, kto wkracza z aparatem w świat flory i fauny musi posiadać także niezwykłą wrażliwość, która pozwoli mu uchwycić bogactwo toczącego się tam życia. Fotograf to świadek, który nie ingeruje, a uwiecznia, nie przeszkadza, a dokumentuje, dzięki czemu nie tylko pasjonaci przyrody mogą później odkrywać jej tajemnice. Tę umiejętność posiadł Pan Ryszard Sąsiadek, który stworzył dla Państwa bogatą galerię roślin i zwierząt. Z radością przekazuję dziś Państwu efekt jego pracy oraz pasji i zapraszam do podroży przez świat flory i fauny województwa łódzkiego."
 

IX Przegląd Diaporam Górskich

Zapraszamy w środę 9 maja 2018 na "Krokusy 2018". Organizatorami spotkania jest Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Łódzki Dom Kultury. W programie, oprócz najlepszych pokazów multimedialnych wybranych podczas IX Przeglądu Diaporam Górskich, będzie okazja obejrzeć również prezentację slajdów Renaty Stadnik z ostatniego „krokusowego” pleneru naszego okręgu.
Początek imprezy - godzina 18:00. Do zobaczenia.

Zebranie okręgu - kwiecień 2018


Kwietniowe zebranie Okręgu Łódzkiego miało roboczy charakter. Ale jak zwykle nie zabrakło pokazów świetnych zdjęć i plenerowych wspomnień. Zaczęliśmy od zarekomendowania wystawy naszej koleżanki Grażyny Dębowskiej w Galeryjce "Olimpijce".

Następnie obejrzeliśmy relację z warsztatów "Spotkania z fotografią przyrodniczą" jakie nasi koledzy przeprowadzili w ramach XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki organizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Warsztaty dotyczyły wykorzystania bezlusterkowców w fotografii przyrodniczej. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć najlepsze pokazy multimedialne przygotowane przez członków naszego okręgu.

Obszerne sprawozdanie z właśnie zakończonego pleneru "krokusowego" w Zakopanem przedstawiła Misia Stadnik. Relację z pleneru zilustrował swoimi zdjęciami Michał Ludwiczak. Za miesiąc obejrzymy krokusy sfotografowane przez Misię i pozostałych uczestników pleneru.

Czytaj więcej...

Fascynujący mikrokosmos.

Decyzją Jury w składzie Marcin Karetta, Ewa Kacperek i Paweł Wrona Fotografem Roku 2018 Okręgu Łódzkiego ZPFP został Michał Stanecki za zdjęcie "Z otchłani". Ta niezwykła fotografia jest połączeniem nie tylko zdumiewającej spostrzegawczości autora, który wsród mokrych kamieni w pobliżu niedużej sadzawki wypatrzył niepozornego pająka i dostrzegł w nim potencjał na świetne zdjęcie, ale także pomysłowej techniki (stary manulany obiektyw dokręcony do bezlusterkowca), która nadała zdjęciu ten niecodzienny klimat. Nic dziwnego, że zdjęcie drapieżnika wyłaniającego się z plastycznej "otchłani" zostało tak wysoko ocenione przez fachowców.
Natomiast nagrodę publiczności zdobyło zdjęcie "Do odważnych świat należy" autorstwa Adriany Bogdanowskiej. Nartnik z uporem pokonuje trudny teren w bagiennym olsie. Niska perspektywa znakomicie podkresla olbrzymie przeszkody, jakie piętrzą się przed małym owadem. Wszystkich odwiedzających wystawę zachwyciło mistrzowskie wykorzystanie prze autorkę tła, które podkreśla dramatyzm zaobserwowanej sytuacji.
Zarówno szacowne Jury jak i internauci w głosowaniu publiczności docenili w tym roku uroki mikroświata. Zwróćmy uwagę, że na nagrodzonych zdjęciach uchwycone zostały zwyczajne, wręcz pospolite gatunki. Ale sfotografowane w sposób tak finezyjny i niekonwencjonalny, że wzbudziły zachwyt wśród znawców fotografii.
Po raz kolejny okazało się, że aby zrobić doskonałe zdjęcie przyrodnicze niekoniecznie trzeba pojechać na egzotyczną wyprawę na drugi koniec świata. Czasami wystarczy rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu, wykazać się spostrzegawczością, wyczuciem estetycznym i wrażliwością aby dostrzec, że pod naszymi stopami też kwitnie bujne i kolorowe życie, często zupełnie niezauważane przez innych.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oboje laureaci są nie tylko fotografami najwyższej próby, ale też prowadzą działalność na rzecz propagowania piękna polskiej przyrody, szerzenia wiedzy o niej, a przede wszystkim - czynnie angażują się w jej ochronę.
 
 
parent menu item not found: "130"