Zapraszamy na spotkanie - 19 września 2018

Starujemy z nowym sezonem! Już w najbliższą środę spotkamy się pierwszy raz po wakacyjnej przerwie i od razu przystąpimy do oglądania zdjęć. Będzie to przegląd wakacyjnego dorobku naszych Koleżanek i Kolegów z Okręgu. Podyskutujemy o naszych letnich działaniach i o planach na nadchodzącą jesień. Rozstrzygniemy pierwszy konkurs z nowej edycji Ligi Fotografów, zarekomendujemy książki, a także porozmawiamy o festiwalach, wystawach i innych nadchodzących wydarzeniach. A na deser, w ramach rubryki sprzętowej, zaprezentujemy DRONA i jego niesamowite możliwości fotograficzne. Po krótkiej prezentacji, po zakończeniu zebrania wykonamy krótki pokazowy lot.
Serdecznie zapraszamy na godzinę 18:00 do ŁDK.

Kolorowa Lokomotywa 2018

Stało się juz tradycją, że kazdego lata członkowie naszego okręgu poświęcają swój czas aby propagować wśród młodzieży szkolnej  postawy proekologiczne i budzić w nich talenty związane z fotografią. W ramach inicjatywy Łódzkiego Domu Kultury "Kolorowa Lokomotywa" nasi członkowie prowadzą terenowe warsztaty fotograficzne. W pięknym otoczeniu siedmiu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego młodzi ludzie pod okiem doświadczonych fotografów mają niepowtarzalną okazję poznać walory przyrodnicze naszego regionu oraz, zainspirowani ich atrakcyjnością, rozbudzić w sobie pasję jej uwieczniania na zdjęciach. To dla nich wielka przygoda i świetny sposób na spędzenie wakacji.
Mamy nadzieję, że część z tych młodziaków zostanie w przyszłości członkami naszej organizacji. :-)
Oczywiście warsztaty fotografii przyrodniczej to tylko jeden z wielu elementów "Kolorowej Lokomotywy".Opis wszystkich inicjatyw realizowanych w ramach tego projektu oraz aktualnośći  znajdziecie na facebookowym profilu https://www.facebook.com/kolorowalokomotywa/

Zobacz więcej

Podsumowanie sezonu 2017/2018

W minionym sezonie w działalności i na zebraniach naszego Okręgu sporo się działo. Za sprawą kilku prelegentów wędrowaliśmy z aparatami po górach, dolinach rzecznych i bagnach. Oczami naszych członków zobaczyliśmy również wiele innych miejsc, w których fotografowali. Zgłębiliśmy problematykę dotyczącą projektowanego Turnickiego Parku Narodowego, a także oglądaliśmy relacje z licznych związkowych plenerów, które odbyły się z udziałem naszych koleżanek i kolegów. Szczególnie utkwił nam w pamięci (organizowany przez nasz Okręg w kwietniu) „krokusowy” plener w Tatrach.
Do naszego grona dołączyło kilku nowych, bardzo aktywnych członków, którzy od razu włączyli się do podejmowanych przez nas fotograficznych inicjatyw.
Co wyjątkowo cieszy, wróciliśmy do „sedna sprawy”, czyli do systematycznego oglądania i omawiania zdjęć, którymi zasypywali nas nasi członkowie. Zdarzały się nawet zebrania tak obfite w pokazy, że nie wszyscy chętni mieli możliwość pokazać swoje prace. Tę dobrą tendencje będziemy chcieli utrzymać w kolejnym sezonie, odpowiednio gospodarując czasem, aby wszyscy mogli zaprezentować swoją twórczość.

Czytaj więcej...

Fotoprzyrodnicza blogosfera

Warto zwrócić uwagę na dwa interesujące blogi fotoprzyrodnicze redagowane przez naszych kolegów z Okręgu Łódzkiego ZPFP.
Blog Michała Ludwiczaka "Świeżak o fotografowaniu przyrody" (http://blog.fotografiaprzyrodnicza.pl/) to, jak sama nazwa wskazuje, blog o robieniu zdjęć. Autor dzieli się na nim swoim już ponad dwudziestoletnim fotograficznym doświadczeniem. Kategorie takie jak: podstawy fotografii, postprodukcja, sprzęt, jak powstało zdjęcie, uzupełnione są o opisy ciekawych fotograficznie miejsc oraz bezpośrednie relacje z terenowych wypraw. Na blogu znajdziemy wiele praktycznych informacji, wynikających z doświadczenia terenowego, których trudno szukać w podręcznikach o fotografii. Są też praktyczne instrukcje jak przygotować fotoksiążkę czy diaporamę.
Nieco inny charakter ma blog Michała Staneckiego "Spotkania z Przyrodą" (https://michalstanecki.com/). Michał jest przede wszystkim obserwatorem przyrody a zdjęcia wykonuje jakby przy okazji swoich terenowych wycieczek. Opisy jego podróży zdradzają taki sam poziom fascynacji przyrodą bez względu na to czy dotyczą obserwacji dostojnych flamingów w Hiszpanii, niedźwiedzi w Finlandii czy pospolitej myszy w polskim lesie. Nie zabrakło też miejsca na refleksje autora dotyczące relacji człowieka z przyrodą czy na sugestie ciekawych publikacji przyrodniczych. Michał znany jest w środowisku ze swojego zaangażowania w popularyzację wiedzy o otaczającej nas przyrodzie, ekologicznego stylu życia i etycznego podejścia do natury. Odniesienia do tych zagadnień również znajdziecie w jego wpisach.
Nie trzeba chyba dodawać, że obaj blogerzy ozdabiają artykuły swoimi doskonałymi zdjęciami. Co w połączeniu z ciekawą zawartością merytoryczną sprawia, że czytanie ich to prawdziwa przyjemność.

Zobacz więcej

"Skały i piaski. Fotografie z siedmiu kontynentów"

W imieniu Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego i Fundacji Polskiej Sztuki Emigracyjnej 1939-1989 zapraszamy na wystawę Ahdreasa Hürlimanna "Skały i piaski. Fotografie z siedmiu kontynentów". Andreas Hürlimann to szwajcarski lekarz i podróżnik, członek Oddziału Mazowieckiego ZPFP, który od 30 lat fotografuje  niezwykłe formacje skalne, pochodzące z różnych miejsc naszego globu. Wystawa będzie prezentowana w dniach 1-31 sierpnia 2018 w Galerii Fotografii ŁTF, ul Piotrkowska 102 w Łodzi. Wernisaż wystawy 1 sierpnia 2018 o godzinie 18:30.
 

Zwycięzcy Ligi Fotografów

W październiku 2017 rozpoczęliśmy współzawodnictwo w ramach okręgowej ligi fotografów. Pierwszy, udany sezon mamy już za sobą. :-)
Co miesiąc ogłaszamy temat, na który można przesłać jedno zdjęcie. W zabawie mogą wziąć udział nie tylko członkowie naszego okręgu, ale wszyscy sympatycy fotografii przyrodniczej. Na zebraniach okręgowych, w tajnym głosowaniu, wybieramy najlepsze prace, a pierwsze trzy zdjęcia są premiowane ligowymi punktami. Suma punktów na koniec sezonu decyduje o zwycięstwie. W zakończonym obecnie sezonie 2017/2018 rozegraliśmy 9 konkursów. W rywalizacji wzięło udział 37. uczestników a do konkursów zgłoszono w sumie 155 fotografii.
Współzawodnictwo było bardzo wyrównane, różnice punktowe były minimalne, a o miejscu na podium zadecydowało dopiero ostatnie głosowanie.
Ostatecznie laureatami pierwszej edycji ligi zostali:
1. Marian Jarosiński
2. Michał Stanecki
3. Krzysztof Korc

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom naszej zabawy. A już we wrześniu rozpoczynamy kolejną edycję naszej ligi.
Wszystkie zgłoszone w poszczególnych miesiącach zdjęcia znajdziecie na tej witrynie w menu "Archiwum 2017/2018" a kompletna tabela wyników i linki do wyróżnionych prac są TUTAJ.

Zebranie okręgu - czerwiec 2018

Przed spotkaniem obawialiśmy się czy początek sezonu urlopowego i trwający Mundial nie spowoduje kłopotów z frekwencją na naszym zebraniu. Ale obawy okazały się płonne i zarówno członkowie jak i goście jak zwykle dopisali.

Rozpoczęło się od propozycji ciekawych publikacji, które mogą zainteresować zarówno fotografów jak i osoby interesujące się przyrodą.
Zbigniew Cieśla zarekomendował książkę "Tropy i ślady ptaków" (R.Brown, J.Ferguson, M.Lawrence, D.Lees ). To wyspecjalizowany klucz pozwalający zidentyfikować bytowanie ptaków w terenie na podstawie nie tylko pozostawionych tropów ale także po śladach ich żerowania, gniazdowania, piórach, wypluwkach, fragmentach szkieletów itp. Natomiast Michał Stanecki zachęcał do zapoznania się z książką Jacka Boneckiego "Podróżnik fotograficzny". Nie jest to typowy poradnik fotograficzny ale raczej zapis z podróży autora. Połączenie albumu fotograficznego z ciekawymi opisami, sugestiami i sporą dawką merytorycznej wiedzy. Jacek Bonecki zajmuje się fotografią reportażową, ale nie stroni też, podczas swoich podróży, od przyrodniczych kadrów. Można więc w tej książce znaleźć wiele inspiracji.

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"