Fotograf Roku 2020 OŁ ZPFP

Do końca stycznia gromadzimy w naszym Okręgu zdjęcia do konkursu "Fotograf Roku 2020". Zbiórkę zdjęć koordynuje Tomek Buczko i to z nim należy kontaktować się w sprawie wysyłki zdjęć, parametrów technicznych, nazw plików, limitów itp. Wyniki na poziomie okręgowym poznamy już 24 marca 2020, podczas wernisażu wystawy zdjęć nagrodzonych w tym konkursie.
A kto zadecyduje, które zdjęcia zostaną nagrodzone? Jak co roku zaprosiliśmy do Jury czołowych polskich fotografów przyrody, nieprzeciętnych specjalistów w tej dziedzinie.
Przewodniczącym Jury został Maciej Pietrzak z Okręgu Wielkopolskiego. A w podjęciu arcytrudnych decyzji o wyborze najlepszych zdjęć, pomogą mu dwie wybitnie utalentowane koleżanki z Okręgu Mazowieckiego: Urszula Frydrych i Dorota Kycia.

Zapraszamy na spotkanie - 15 stycznia 2020

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie z fotografią przyrody. W grudniu oglądaliśmy wyśmienite diaporamy i wielu z nas postanowiło spróbować swoich sił w tej formie prezentacji zdjęć. Tym bardziej, że wielkimi krokami zbliża sie kolejny Przegląd Diaporam w Poleskim Ośrodku Sztuki. Dlatego podczas najbliższego spotkania głównym tematem będzie tworzenie diaporam i pokazów multimedialnych. Postaramy się poruszyć wszystkie aspekty procesu tworzenia, począwszy od pomysłu i poszukiwania inspiracji, poprzez dobór odpowiednich zdjęć i muzyki, na podstawach tworzenia pokazu w programie komputerowym kończąc. Oprócz tego pooglądamy oczywiście sporo zdjęć przyrodniczych :-)
 

Zebranie okręgu - grudzień 2019

Grudniowe spotkanie naszego Okręgu było ucztą dla miłośników pokazów zdjęć zsynchronizowanych z muzyką. Obejrzeliśmy wybór najlepszych diaporam nagrodzonych w tegorocznych konkursach.
Zanim to jednak nastąpiło, mieliśmy do omówienia kilka innych istotnych tematów.
Najpierw krótkie podsumowanie trzeciej już edycji konkursu "Owad w obiektywie", którego jednym z patronów był Okręg Łódzki ZPFP. Konkurs jest organizowany przez Łódzki Oddział Polskiego Towarzystwa Entomologicznego i Fundację Biodiversitatis, we współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym w Łodzi, Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz firmą PRECOPTIC (oficjalnym przedstawicielem firmy Nikon na Polskę). Celem konkursu jest promowanie wśród młodych ludzi przyrodniczych zainteresowań z nakierowaniem na ekologicznie niezwykle ważną i zarazem bardzo różnorodną grupę zwierząt, jakimi są owady. Jednym z jurorów konkursu był Ryszard Sąsiadek a Michał Ludwiczak pokazem swoich zdjęć i diaporam uświetnił uroczyste rozdanie nagród. W opinii jurorów poziom prac z roku na rok jest coraz wyższy. Mamy też nadzieję, że przynajmniej niektórzy uczestnicy odwiedzą nasze zebranie, a być może zostaną także członkami naszego stowarzyszenia. Serdecznie zapraszamy.

Czytaj więcej...

Członkowie OŁ ZPFP w akcji.

Może się zdarzyć, że w odludnym miejscu o nietypowej porze, spotkacie zagadkowego osobnika, przedzierającego się przez zarośla i zachowującego się w wyjątkowo nieszablonowy sposób.
Łatwo taką osobę rozpoznać, bo wygląda szalenie zabawnie. Liście we włosach, pajęczyny na twarzy, jest groteskowo ubrana i ma zazwyczaj zabłocone buty. Taszczy na plecach masę ciężkiego sprzętu, porusza się bezszelestnie, często zatrzymuje się i nasłuchuje. Ma rozbiegane, niespokojne oczy. Czasami ukrywa się w zbudowanych przez siebie dziwacznych konstrukcjach, godzinami wyczekując nie wiadomo na co.
Okażcie takiemu osobnikowi wyrozumiałość i uśmiechnijcie się do niego z życzliwością.
To po prostu jedna z naszych koleżanek lub jeden z kolegów, którzy "relaksują się" na łonie natury, uprawiając to ekscentryczne hobby, jakim jest fotografowanie przyrody. 

Po drugiej stronie pajęczyny.

Na zakończonym w miniony weekend w Toruniu XIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, nasz kolega Bogusław Czarnecki, otrzymał wyróżnienie w Konkursie Fotograficznym pt. "Kadry z Natury" zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu. Wyróżnione zdjęcie przedstawia dwie pokryte kroplami rosy ważki ukazane w aureoli pajęczej sieci.
Ciekawostką tej nagrody jest fakt, że Bogusław dwa tygodnie wcześniej, podczas XV Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Przyrodniczej "Wizje Natury" w Izabelinie, został nagrodzony w konkursie na Fotografa Roku ZPFP 2019 za podobne zdjęcie.
Oba zdjęcia przedstawiają tą samą scenę. Jednak zdjęcie nagrodzone w Izabelinie zostało wykonane pod światło, natomiast zdjęcie wyróżnione w Toruniu fotograf wykonał mając słońce za plecami. W dodatku sieć pajęcza raz jest tłem sceny, a w drugim przypadku ważki znajdują się za siecią.
W ten sposób powstały dwie fotografie istotnie różniące się tonacją, kontrastem, nasyceniem barw, nastrojem. To ciekawy przykład jak pomysłowość i konsekwencja autora, który próbuje wykorzystać różne punkty widzenia, przynosi wyborny artystyczny efekt.
Nic dziwnego, że w obu przypadkach, prace te zostały dostrzeżone i wyróżnione przez Jury.

Zebranie okręgu - listopad 2019

Jak zwykle początek spotkania zdominowały sprawy organizacyjne.
Michał Ludwiczak zrelacjonował najważniejsze wydarzenia ostatnich dni.

W niedzielę zakończył się w Izabelinie festiwal "Wizje Natury". Usłyszeliśmy krótkie podsumowanie imprezy. Była to niewątpliwie relacja "z pierwszej ręki", jako że Michał  był nie tylko widzem, ale także prelegentam (wspólnie z Jurkiem Grzesiakiem).
Michał zrelacjonował także sukcesy naszych członków w konkursie na Fotografa Roku 2019 oraz na XL Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą. Obejrzeliśmy nagrodzone zdjęcia, a na przegląd diaporam umówiliśmy się na nasze grudniowe spotkanie.

Czytaj więcej...

Adriana Bogdanowska laureatką Pomorskich Spotkań z Diaporamą

Jeszcze nie wybrzmiały echa festiwalu "Wizje Natury" w Izabelinie, a już dotarła do nas doskonała wiadomość ze Szczecina. Na XL Pomorskich Spotkaniach z Diaporamą, nasza koleżanka, Adriana Bogdanowska zdobyła brązowy medal Fotoklubu Rzeczpospolitej Polskiej i nagrodę Dyrektora Zamku Książąt Pomorskich za pokaz pod tytułem "Moje miejsca".

Pomorskie Spotkania z Diaporamą to najstarszy tego typu konkurs w Polsce, mający już 40 letnią tradycję. To jedyny w Polsce i jeden z zaledwie sześciu najważniejszych konkursów diaporam na świecie pod prestiżowym patronatem Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej (FIAP) i Fotoklubu RP. O skali współzawodnictwa może świadczyć fakt, że do tegorocznej edycji  zgłoszono 84 diaporamy, 42 autorów z 12 krajów: Australii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Republiki Południowej Afryki, Włoch, Norwegii, Słowacji, Węgier, Belgii, Nowej Zelandii i Polski.
Wśród tak silnej konkurencji tym bardziej cieszy sukces naszej koleżanki.
Nagrodzona diaporama Ady opowiada o bardzo ważnych dla niej miejscach. W komentarzu do pokazu autorka pisze: "Są miejsca, w których czas płynie inaczej. Duże, otwarte przestrzenie pozwalają uchwycić pierwsze promienie słońca, które malują mglisty świat mokradeł barwami pasteli, wyłaniając z nich często nieoczywiste kształty ich mieszkańców. Miejsca, które zachwycają mnie zarówno pod względem przyrodniczym, jak i krajobrazowym".
Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

 
parent menu item not found: "130"