Wernisaż wystawy „Fotograf roku 2017” OŁ ZPFP

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne wraz z Okręgiem Łódzkim Związku Polskich Fotografów Przyrody zapraszają na wernisaż wystawy pokonkursowej: „FOTOGRAF ROKU 2017” połączony z ogłoszeniem wyników konkursu i wręczeniem nagród.
Galeria Fotografii ŁTF im. Eugeniusza Hanemana, Łódź, ul. Piotrkowska 102, 28 marca 2017 r. o godzinie 18.30

Malarstwo i fotografia

W środę 15 marca gościliśmy na naszym zebraniu artystę malarza - Jacka Świgulskiego.  
Rozmawialiśmy o kompozycji, barwie, perspektywie, fakturze i wielu innych środkach wyrazu wykorzystywanych zarówno przez fotografów jak i malarzy. Sporo uwagi poświęciliśmy też poszukiwaniom artystycznym, które przyczyniają się do niezwykłej różnorodności dzieł malarskich i powstawaniu nowych kierunków w sztuce. Pozazdrościliśmy malarzom ich swobody w kreowaniu nowych sposobów artystycznej ekspresji. Dyskutowaliśmy też o ograniczeniach fotografii, zbytnim przywiązaniu fotografów do obowiązujących reguł i powielaniu schematów co skutkuje zalewem podobnych do siebie zdjęć.
Na ile wymogi formalne obowiązujące w naszych konkursach ograniczają nasze możliwości kreacyjne ?
Czy uda nam się wyrwać fotografię przyrodniczą z zaklętego kręgu zamglonych krajobrazów, jeleni ryczących na rykowisku i bielików rozszarpujących podrzucone im mięso ?
Na te i podobne pytania przyjdzie nam pewnie opowiedzieć w niedalekiej przyszłości. Nasze spotkanie z Jackiem Świgulskim uświadomiło nam, że warto przełamywać bariery a inne spojrzenie na fotografię przyrodniczą może zaprocentować nową jakością naszych zdjęć.
 

Fotograf Roku 2017 - Nagroda Publiczności

Jak co roku w ramach okręgowej edycji konkursu Fotograf Roku wybieraliśmy nagrodę publiczności. Do tej pory robiliśmy to wewnętrznie wśród członków okręgu, w tym roku zaproponowaliśmy udział w tym wyborze szerszej publiczności. Nasi członkowie dokonali wyboru 10 fotografii spośród prawie 600 zgłoszonych do konkursu. Wybrane zdjęcia zostały zaprezentowane na naszym profilu na Facebooku i każdy, kto polubił nasz profil, mógł oddać głos na wybrane zdjęcie.
Zwyciężyło poniższe zdjęcie zatytułowane "W sieci". Oficjalne wyniki całego konkursu i autorzy nagrodzonych prac zostaną zaprezentowani podczas wernisażu 28 marca 2017 w siedzibie Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego.
 

Zapraszamy na spotkanie - 15 marca 2017

Zapraszamy na marcowe zebranie. W najbliższą środę spojrzymy na fotografię okiem artysty. Malarz – Jacek Świgulski opowie nam o malarstwie, które było przed fotografią. Przybliży również podstawowe „reguły” tworzenia obrazów w malarstwie i o tym, które z nich dotyczą również kreowania fotografii.
Malarstwo Jacka Świgulskiego można przyporządkować do nurtu młodego figuratywizmu. Od roku 2000 regularnie wystawia prace w państwowych i prywatnych galeriach sztuki w całej Polsce. W swoim dorobku ma już ponad dwadzieścia wystaw indywidualnych, a w 2014 roku prezentował swoją sztukę na zbiorowej wystawie w Amsterdamie. Stale współpracuje z liczącymi się galeriami komercyjnymi w kraju, a jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce, Anglii i Szwajcarii. Jacek od lat zajmuje się również edukacją plastyczną, prowadząc autorską pracownię plastyczną oraz współpracując z lokalnymi instytucjami oświatowo-kulturalnymi.
Wszystkich członków i kandydatów zapraszamy jak zwykle o godz. 18:00, wszystkich pozostałych o 18:30. Spotkamy się w sali nr 408 Łódzkiego Domu Kultury.
Do zobaczenia.
 

Wieczór z fotografią przyrodniczą w POS

17 lutego 2017 w Poleskim Ośrodku Sztuki odbył się II Przegląd Pokazów Multimedialnych członków Okręgu Łódzkiego ZPFP. Osoby które przybyły w piątek do Poleskiego Ośrodka Sztuki mogły obejrzeć kilkanaście prezentacji przedstawiających różnorodne spojrzenia na piękno natury. Autorami zdjęć do prezentowanych pokazów byli: Grażyna Dębowska, Barbara Grabowska, Jerzy Grzesiak, Marian Jarosiński, Krzysztof Kuhn, Michał Ludwiczak, Joanna Petera-Zganiacz, Robert Rusin, Ryszard Sąsiadek, Sebastian Sołtyszewski, Renata Stadnik, Michał Stanecki, Małgorzata Szafrańska, Piotr Szewczyk i Mariusz Zganiacz.
Miłym dopełnieniem wieczoru był koncert zespołu Janusza Kurowskiego, który zaprezentował turystyczne ballady doskonale korespondujące klimatem z przyrodniczymi pokazami. Impreza wzbudziła duże zainteresowanie odbiorców, więc pewnie za rok znowu spotkamy się w Poleskim Ośrodku Sztuki na kolejnym przeglądzie.
 

Fascynacje przyrodnicze Mariana Jarosińskiego

W czwartek 16 lutego w Galeryjce Olimpijce odbył się wernisaż wystawy Mariana Jarosińskiego "Fascynacje Przyrodnicze". Sala Olimpijki ledwie pomieściła gości, którzy przybyli zobaczyć najnowsze zdjęcia autora. Marian zaprezentował fotografie, które wykonał w ciągu ostatniego roku. Opowiadał też o fotograficznej kuchni oraz o przygodach jakie go spotkały podczas fotoprzyrodniczych wypraw.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby osobiście zobaczyć zdjęcia do Olimpijki na Piotrkowską 132.
 

Zapraszamy na spotkanie - 15 lutego 2017

W najbliższa środę zapraszamy na nasze kolejne spotkanie. Dla członków OŁ ZPFP będzie to ważny dzień, zamykający temat zgłoszeń do konkursu na Fotografa Roku. Wszystkich pozostałych zapraszamy na krótką prelekcję poświęconą fotografowaniu przy karmnikach (zimą) i poidłach (latem). Powiemy jak się za to zabrać i jakich zasad przestrzegać, aby nie szkodzić zwierzętom. Pooglądamy również zdjęcia naszych koleżanek i kolegów. Będą to m.in. świeże kadry z zimowego pleneru na Pilsku. Członków OŁ zapraszamy do ŁDK, do sali nr 408 na godzinę 18:00. Pozostałych na godzinę 18:30. Do zobaczenia.
 

Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej

Staraniem Towarzystwa Przyrodników Ziemi Łódzkiej pod koniec ubiegłego roku ukazała się ciekawa publikacja. Jest to "Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej" pod redakcją Tomasza Janiszewskiego, Patrycji Podlaszczuk, Marcina Wężyka i Zbigniewa Wojciechowskiego. Wydawnictwo przedstawia opisy 85 najbardziej zagrożonych składników awifauny lęgowej Ziemi Łódzkiej. Zawiera informacje na temat ochrony prawnej gatunków, ich rozmieszczenia, statusu, zmian liczebności, siedlisk i wielkości populacji w Polsce. Szczególnie dużo uwagi autorzy poświęcili występowaniu i liczebności ptaków na Ziemi Łódzkiej a także zmianom i istniejącym zagrożeniom. Opracowanie sporządzono głównie na podstawie  danych zebranych po 1945 roku w ramach działań zawodowych ornitologów oraz amatorów obserwowania ptaków związanych z Uniwersytetem Łódzkim.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami ptaków. Wśród autorów fotografii nie zabrakło również członków naszego Okręgu. Zdjęcia do publikacji dostarczyli Adam Mańka, Michał Stanecki a przede wszystkim Ryszard Sąsiadek.
 
parent menu item not found: "130"