Liga Fotografów - Sezon 2017/2018

liga fotografow 3
Tabela wyników i nagrodzone prace w Lidze Fotografów Okręgu Łódzkiego ZPFP w sezonie 2017/2018.

Czytaj więcej...

Zapraszamy na spotkanie - 20 czerwca 2018

Zapraszamy na ostatnie przed wakacjami zebranie Okręgu Łódzkiego ZPFP. Naszym gościem będzie Piotr Nadolski, który zabierze nas w przestrzeń „Pomiędzy prawdą a manipulacją w fotografii". Piotr podejmie próbę pokazania, że tuż obok siebie są obszary fotografii, które mogą się wzajemnie przenikać bez żadnej szkody. Będzie m.in. o poszukiwaniu „pierwotnej radości z tworzenia” i o tym, gdzie może przebiegać granica pomiędzy kreacją a manipulacją. W części warsztatowej zobaczymy prezentację sposobów konwersji zdjęć kolorowych na czarno-białe.
Sporo emocji może przynieść rozstrzygnięcie ostatniej w tym sezonie edycji Ligi Fotografów. Wybierzemy laureata miesiąca, a także poznamy zwycięzcę całej Ligi. Zdjęcia zgłoszone do czerwcowej edycji można zobaczyć TUTAJ.
Znajdziemy czas na przegląd zdjęć naszych koleżanek i kolegów, omówienie bieżących tematów „z terenu”, a także na nasze stałe pozycje, czyli Historię Jednego Zdjęcia i rekomendacje wydawnictw dotyczących przyrody i fotografii. Zobaczymy również krótką demonstrację drona, którego temat szerzej rozwiniemy po wakacjach. Zapraszamy do ŁDK, do sali nr 408 na godzinę 18:00. Do zobaczenia.
 

Liga fotografów - 06/2018

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Czerwiec 2018 temat "Sielanka"

Czytaj więcej...

Przyroda Województwa Łódzkiego

Nakładem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi w 2016 roku ukazał się album Ryszarda Sąsiadka pod tytułem "Przyroda Województwa Łódzkiego". Mimo, że Województwo Łódzkie nie należy do najbogatszych pod względem walorów przyrodniczych regionów Polski, to jednak Autor dzięki swojej wiedzy, ogromnemu doświadczeniu i wielu godzinom spędzonym w terenie zdołał uwiecznić naprawdę zachwycające obrazy tego co najciekawsze i najpiękniejsze w przyrodzie naszych okolic.  
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek tak napisał w przedmowie do albumu :
"Uwiecznienie przyrody wymaga od fotografa nie tylko wielkich umiejętności technicznych. Ten, kto wkracza z aparatem w świat flory i fauny musi posiadać także niezwykłą wrażliwość, która pozwoli mu uchwycić bogactwo toczącego się tam życia. Fotograf to świadek, który nie ingeruje, a uwiecznia, nie przeszkadza, a dokumentuje, dzięki czemu nie tylko pasjonaci przyrody mogą później odkrywać jej tajemnice. Tę umiejętność posiadł Pan Ryszard Sąsiadek, który stworzył dla Państwa bogatą galerię roślin i zwierząt. Z radością przekazuję dziś Państwu efekt jego pracy oraz pasji i zapraszam do podroży przez świat flory i fauny województwa łódzkiego."
 

Liga fotografów - 05/2018

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Maj 2018 temat "Romans"

Czytaj więcej...

Kolorowy świat gąsienic

Zapraszamy na fascynującą wystawę fotografii Marka Wyszomirskiego "Kolorowy świat gąsienic", którą można będzie oglądać w maju w Galerii Zarzewskiej w Łodzi. Wernisaż wystawy odbędzie się 17 maja o godzinie 19:00.
Galeria Zarzewska, Dom Kultury „Zarzewie”, Leopolda Tyrmanda 4, Łódź.
 

Zapraszamy na spotkanie - 16 maja 2018

Zapraszamy na kolejne zebranie foto-przyrodników. Maj - znaczy wiosna, czyli czas obfitości i uczta dla miłośników utrwalania obrazów rozkwitającej Natury. W najbliższą środę zafundujemy sobie przegląd wiosennych fotografii wykonanych przez nasze koleżanki i naszych kolegów. Będą bataliony, żaby, owady, leśne kwiaty i wiele innych tematów. Poza tym porozmawiamy o przyrodniczej fotografii dokumentalnej i podsumujemy ostatni plener. W ramach stałych pozycji będzie historia pewnego zdjęcia i rekomendacje foto-przyrodniczych książek. No i rozstrzygniemy kolejną edycję konkursu, który wielkimi krokami zbliża się do finału. To wszystko już w najbliższą środę. Startujemy od 18:00 w stałym miejscu. Do zobaczenia !

Liga fotografów - 04/2018


Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Kwiecień 2018 temat "Drzewa"

Czytaj więcej...

IX Przegląd Diaporam Górskich

Zapraszamy w środę 9 maja 2018 na "Krokusy 2018". Organizatorami spotkania jest Oddział Łódzki Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego oraz Łódzki Dom Kultury. W programie, oprócz najlepszych pokazów multimedialnych wybranych podczas IX Przeglądu Diaporam Górskich, będzie okazja obejrzeć również prezentację slajdów Renaty Stadnik z ostatniego „krokusowego” pleneru naszego okręgu.
Początek imprezy - godzina 18:00. Do zobaczenia.

Zebranie okręgu - kwiecień 2018


Kwietniowe zebranie Okręgu Łódzkiego miało roboczy charakter. Ale jak zwykle nie zabrakło pokazów świetnych zdjęć i plenerowych wspomnień. Zaczęliśmy od zarekomendowania wystawy naszej koleżanki Grażyny Dębowskiej w Galeryjce "Olimpijce".

Następnie obejrzeliśmy relację z warsztatów "Spotkania z fotografią przyrodniczą" jakie nasi koledzy przeprowadzili w ramach XVIII Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki organizowanym przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe. Warsztaty dotyczyły wykorzystania bezlusterkowców w fotografii przyrodniczej. Uczestnicy mieli również okazję obejrzeć najlepsze pokazy multimedialne przygotowane przez członków naszego okręgu.

Obszerne sprawozdanie z właśnie zakończonego pleneru "krokusowego" w Zakopanem przedstawiła Misia Stadnik. Relację z pleneru zilustrował swoimi zdjęciami Michał Ludwiczak. Za miesiąc obejrzymy krokusy sfotografowane przez Misię i pozostałych uczestników pleneru.

Czytaj więcej...

Wystawa Grażyny Dębowskiej w Galeryjce "Olimpijce"

Współpraca GaleryjKi „OlimpijKi” z Okręgiem Łódzkim Związku Polskich Fotografów Przyrody trwa od bardzo dawna. Tegorocznym akcentem tych miłych i owocnych kontaktów jest wiosenna wystawa „Pejzaże Grażyny”, której Autorką jest Grażyna Dębowska z OŁ ZPFP.
Zapraszamy do Galeryjki "Olimpijki" w Łodzi na ul. Piotrkowską 132
 

XVIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki

W dniach 16-23 kwietnia 2018 odbędzie się w Łodzi XVIII Festiwal Nauki, Techniki i Sztuki organizowany przez Łódzkie Towarzystwo Naukowe.
W ramach Festiwalu zapraszamy na pokaz multimedialny, podczas którego członkowie Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody zaprezentują poprzez swoje fotografie piękno dzikiej przyrody ożywionej i nieożywionej. Postaramy się pokazać wszelkie możliwe aspekty dzikiej przyrody - będzie można zobaczyć życie największych polskich ssaków, tajemnice mikroświata owadów, jak i ulotność impresji uchwyconych przy pomocy aparatu fotograficznego. Chcemy także pokazać, że każdy jest w stanie podglądać i fotografować przyrodę, nawet jeśli nie posiada drogiego sprzętu fotograficznego.
Pokaz odbędzie się 17 kwietnia 2018 o godz. 18:00 w Auli im. prof. S.Liszewskiego, Wydział Nauk Geograficznych UŁ.
Zapraszamy też na pozostałe imprezy tego arcyciekawego festiwalu. Program festiwalu znajduje się na stronie https://program.festiwal.lodz.pl/

Zebranie okręgu - marzec 2018


Marcowe zebranie rozpoczęliśmy od przypomnienia, że nasz okręg bierze udział w Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki w Łodzi. To już 17 kwietnia, dzień przed naszym kolejnym zebraniem. Ze swoją prezentacją "Spotkanie z fotografią przyrodniczą" wystąpimy w bloku tematycznym Kultura i Sztuka. Zapraszamy o godzinie 18:00 na Wydział Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego, ul. Kopcińskiego 31 do Auli im. prof. S. Liszewskiego.

Następnie powspominaliśmy niedawny wernisaż naszej wystawy w Galerii Łódzkiego Towarzystwie Fotograficznego, oglądając fotoreportaż Sebastiana Sołtyszewskiego z tego wydarzenia.
Nasz stały punkt programu "Historię jednego zdjęcia" poprowadził Fotograf Roku 2018 Michał Stanecki. Michał opowiedział jak powstało zdjęcie z mikrokosmosu, które dało mu ten zaszczytny tytuł.

Czytaj więcej...

parent menu item not found: "130"