Fascynujący mikrokosmos.

Decyzją Jury w składzie Marcin Karetta, Ewa Kacperek i Paweł Wrona Fotografem Roku 2018 Okręgu Łódzkiego ZPFP został Michał Stanecki za zdjęcie "Z otchłani". Ta niezwykła fotografia jest połączeniem nie tylko zdumiewającej spostrzegawczości autora, który wsród mokrych kamieni w pobliżu niedużej sadzawki wypatrzył niepozornego pająka i dostrzegł w nim potencjał na świetne zdjęcie, ale także pomysłowej techniki (stary manulany obiektyw dokręcony do bezlusterkowca), która nadała zdjęciu ten niecodzienny klimat. Nic dziwnego, że zdjęcie drapieżnika wyłaniającego się z plastycznej "otchłani" zostało tak wysoko ocenione przez fachowców.
Natomiast nagrodę publiczności zdobyło zdjęcie "Do odważnych świat należy" autorstwa Adriany Bogdanowskiej. Nartnik z uporem pokonuje trudny teren w bagiennym olsie. Niska perspektywa znakomicie podkresla olbrzymie przeszkody, jakie piętrzą się przed małym owadem. Wszystkich odwiedzających wystawę zachwyciło mistrzowskie wykorzystanie prze autorkę tła, które podkreśla dramatyzm zaobserwowanej sytuacji.
Zarówno szacowne Jury jak i internauci w głosowaniu publiczności docenili w tym roku uroki mikroświata. Zwróćmy uwagę, że na nagrodzonych zdjęciach uchwycone zostały zwyczajne, wręcz pospolite gatunki. Ale sfotografowane w sposób tak finezyjny i niekonwencjonalny, że wzbudziły zachwyt wśród znawców fotografii.
Po raz kolejny okazało się, że aby zrobić doskonałe zdjęcie przyrodnicze niekoniecznie trzeba pojechać na egzotyczną wyprawę na drugi koniec świata. Czasami wystarczy rozejrzeć się po najbliższym otoczeniu, wykazać się spostrzegawczością, wyczuciem estetycznym i wrażliwością aby dostrzec, że pod naszymi stopami też kwitnie bujne i kolorowe życie, często zupełnie niezauważane przez innych.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że oboje laureaci są nie tylko fotografami najwyższej próby, ale też prowadzą działalność na rzecz propagowania piękna polskiej przyrody, szerzenia wiedzy o niej, a przede wszystkim - czynnie angażują się w jej ochronę.
 
 
parent menu item not found: "130"