Zebranie okręgu - wrzesień 2020

Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie fotografów przyrody, odbyło się pod hasłem przeglądania zdjęć zrobionych podczas wakacji. Rozpoczęliśmy jednak od przypomnienia o bardzo ważnym wydarzeniu dla wszystkich miłośników przyrody. Co dwa lata odbywa się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych imienia Włodzimierza Puchalskiego. W tym roku ma miejsce już osiemnasta edycja tej imprezy. Oprócz konkursowych pokazów filmów, które są główną atrakcją festiwalu, organizatorzy przygotowali wiele interesujących imprez towarzyszących.
My zapraszamy oczywiście na  bardzo interesujące wystawy fotografii przyrodniczej, które aktualnie można oglądać w Łodzi i okolicach.
Wystawa „Obary” Grzegorza Szkutnika, naszego kolegi zrzeszonego w okręgu roztoczańsko-podkarpackim ZPFP. Jest to zestaw zachwycających zdjęć krajobrazowych wykonanych w rezerwacie Obary, położonym w zachodniej części Puszczy Solskiej. Wystawę można oglądać do 23 października 2020r. w galerii Zarzewskiej, Dom Kultury Zarzewie, ulica Leopolda Tyrmanda 4.

Czytaj więcej...

XVIII Festiwal Filmowy im Włodzimierza Puchalskiego

Co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Jest tonajwiększytego typu pokazem filmów przyrodniczych w Polsce. Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej. W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym.
Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego.
Jednym z partnerów Festiwalu jest Okręg Łódzki ZPFP. W ramach bogatej oferty imprez festiwalowych, będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Różne jest piękne", przygotowaną przez członków naszego okręgu. Fotografie będą prezentowane w galerii na ul. Piotrkowskiej 102. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 września 2020 o godzinie 18:00. Wystawa będzie czynna do końca września.
 

Zapraszamy na spotkanie - 16 września 2020

Dzięki temu, że ŁDK znów otworzył swoje podwoje dla stowarzyszeń, możemy wrócić do naszych comiesięcznych spotkań! Przez ostatnie kilka miesięcy, kiedy nie spotykaliśmy się, każdy we własnym zakresie realizował swoją fotograficzną pasję. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 16-go września, poświęcimy w całości (lub niemalże) na oglądanie fotografii przyrodniczych autorstwa Członków Okręgu, przede wszystkim tych powstałych w trakcie pandemii. Serdecznie zapraszamy, oczywiście z zachowaniem wymogów sanitarnych ŁDK. W sali może być 15 osób, zachowanie 1,5 m odległości, maseczki. Odkażanie płynem przy wejściu do ŁDK i w wc. Będziemy musieli także stworzyć listę obecności z nazwiskiem, nr telefonu, godzinami pobytu w ŁDK, przyjścia i wyjścia, podpisem i oddać tą listę do recepcji. Dbajmy o nasze zdrowie, abyśmy mogli spotykać się dalej!

Nagroda dla "Powidoków" Michała Woźniakowskiego

Zestaw zdjęć naszego okręgowego kolegi, Michała Woźniakowskiego, został wyróżniony w  konkursie XXI Biennale Fotografii Górskiej, w Jeleniej Górze. Biennale, organizowane przez Jeleniogórskie Centrum Kultury i Miasto Jelenia Góra, jest najstarszym w Polsce konkursem fotografii górskiej. Ma już ponad trzydziestoletnią tradycję i gromadzi prace o tematyce górskiej artystów fotografików z kraju i z zagranicy.
Konkurs adresowany jest do wszystkich fotografujących góry, ich piękno i wszelkie przejawy ludzkiej aktywności na terenach górskich. Tematyka ta idealnie pasuje do profilu zainteresowań Michała, który specjalizuje się w fotografowaniu górskich krajobrazów. Jego zestaw "Powidoki" zyskał uznanie jury w tym prestizowym konkursie. Na uwagę zasługuje fakt, że jury musiało dokonac wyboru z 589 prac 76 autorów. Nagrodzone fotografie będzie można obejrzeć na pokonkursowej wystawie, która zostanie otwarta 18 września w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze.
Na wystawie, oprócz  dwóch zdjęć z nagrodzonego zestawu "Powidoki", będzie można obejrzeć jeszcze wybrane zdjęcia Michała z zestawów  „Tajemnice Sudetów” i „Kinetyka światła”. W sumie na wystawie zaprezentowanych zostanie 165 prac.
Gratulujemy Michałowi sukcesu, a wszystkich którzy będą we wrześniu w Sudetach, zapraszamy na wystawę.

Zobacz więcej...

Konkurs fotograficzny - „Dzikie, piękne, polskie”.

Z okazji 25-lecia działalności ZPFP, zapraszamy do udziału w otwartym ogólnopolskim konkursie fotografii przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie”.

Polska dzika przyroda jest wyjątkowo różnorodna i zasługuje na naszą uwagę i ochronę. Po raz pierwszy organizujemy otwarty konkurs fotografii przyrodniczej, aby zachęcić uczestników do jej uważnego obserwowania i podejmowania nowych fotograficznych wyzwań zgodnych z duchem etycznej fotografii przyrodniczej.

Wszystkie informacje znajdziecie TUTAJ.

Nowe życie starych obiektywów.

Tegoroczny festiwal Wizje Natury, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się w formule on-line.
Ciekawym elementem festiwalu będą zdalne warsztaty, podczas których wybitni fotografowie przyrody podzielą się swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem.
Jednym z prelegentów będzie Prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP Michał Ludwiczak, który zabierze nas w swoistą podróż w czasie, podczas warsztatów zatytułowanych “Nowe życie starych obiektywów w fotografii przyrody”.
Michał Ludwiczak pasjonuje się fotografią od ponad 20 lat. W 2005 roku jego fotograficzne zainteresowania ukierunkowały się w stronę dzikiej przyrody i to właśnie niej jest wierny do dziś. Mówi o sobie „fotograf uniwersalny”, ponieważ szuka piękna w każdym możliwym aspekcie dzikiej natury, nie przywiązując się do konkretnego rodzaju fotografii czy tematu. Na pierwszym miejscu stawia światło oraz intrygujący rysunek nieostrości, który jest równie ważny jak główny temat zdjęcia. Jest wielbicielem i propagatorem formy prezentacji, jaką jest diaporama. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas spotkań autorskich, warsztatów oraz na prowadzonym przez siebie blogu - blog.fotografiaprzyrodnicza.pl
parent menu item not found: "130"