Zebranie okręgu - czerwiec 2018

Przed spotkaniem obawialiśmy się czy początek sezonu urlopowego i trwający Mundial nie spowoduje kłopotów z frekwencją na naszym zebraniu. Ale obawy okazały się płonne i zarówno członkowie jak i goście jak zwykle dopisali.

Rozpoczęło się od propozycji ciekawych publikacji, które mogą zainteresować zarówno fotografów jak i osoby interesujące się przyrodą.
Zbigniew Cieśla zarekomendował książkę "Tropy i ślady ptaków" (R.Brown, J.Ferguson, M.Lawrence, D.Lees ). To wyspecjalizowany klucz pozwalający zidentyfikować bytowanie ptaków w terenie na podstawie nie tylko pozostawionych tropów ale także po śladach ich żerowania, gniazdowania, piórach, wypluwkach, fragmentach szkieletów itp. Natomiast Michał Stanecki zachęcał do zapoznania się z książką Jacka Boneckiego "Podróżnik fotograficzny". Nie jest to typowy poradnik fotograficzny ale raczej zapis z podróży autora. Połączenie albumu fotograficznego z ciekawymi opisami, sugestiami i sporą dawką merytorycznej wiedzy. Jacek Bonecki zajmuje się fotografią reportażową, ale nie stroni też, podczas swoich podróży, od przyrodniczych kadrów. Można więc w tej książce znaleźć wiele inspiracji.
Dalsza część spotkania przebiegała pod hasłem pokazów fotografii. Ania Ogar przedstawiła pokaz multimedialny "Krokusando". To kolejna odsłona pleneru krokusowego w Zakopanem. Cykl wysmakowanych zdjęć krokusów z podkładem muzycznym. Misia Stadnik,  stała uczestniczka wszystkich plenerów, tym razem opowiedziała o plenerze ZPFP w Kampinoskim Parku Narodowym. Opowieść była oczywiście ilustrowana ciekawymi zdjęciami. Wreszcie Tomek Buczko pokazał piękne krajobrazy sfotografowane podczas wyjazdów nad jezioro Dreńskie i nad rzekę Rawkę.
Po tej fotograficznej uczcie przystąpiliśmy do rozstrzygnięcia naszej okręgowej ligi fotografów. Wiele mogło się zdarzyć bo różnice punktowe między fotografami w czołówce tabeli były minimalne. Po obejrzeniu zdjęć zgłoszonych do konkursu, uczestnicy zebrania jak zwykle głosowali na fotografie, które zrobiły na nich największe wrażenie. Zwyciężyło zdjęcie przedstawiające rodzinkę traczy autorstwa Mariana Jarosińskiego. Tym samym, zdobywając trzy punkty, Marian zapewnił sobie zwycięstwo w całej lidze w sezonie 2017/2018. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom naszej zabawy i zapraszamy po wakacjach do uczestnictwa w kolejnej edycji ligi.
Wreszcie przyszedł czas na wykład Piotra Nadolskiego o intrygującym tytule "Pomiędzy prawdą a manipulacją w fotografii". Co właściwie oznacza "prawda" w fotografii ? Przecież nawet kadrując zdjęcie decydujemy co pokażemy odbiorcy, jednocześnie ukrywając wszystko to, co jest poza kadrem. A czasami to, czego nie może zobaczyć odbiorca, może mieć kluczowe znaczenie dla tego, co widać na zdjęciu. Manipulacja nie musi więc polegać  tylko na przekształcaniu obrazu w programie do obróbki grafiki. Na odbiór obrazu może wpłynąć na przykład użyty długi czas naświetlania, głębia ostrości, zastosowana ogniskowa obiektywu skracająca perspektywę czy poruszenie aparatu podczas ekspozycji a nawet pora dnia w której wykonamy zdjęcie.
Czy zdjęcie fotografa przyrody ma przedstawiać w miarę dosłownie zastaną rzeczywistość, czy też może być kreacją artystyczną ? Do jakiego stopnia możemy sie posunąć w tej kreacji ? Czy wymóg, aby na zdjeciach przyrodniczych nie były widoczne obiekty antropogeniczne jest zasadny ? Czy zależy nam, żeby przyroda na naszych zdjęciach wyglądała piękniej niż w rzeczywistości ?
To tylko pierwsze pytania, które nasunęły się podczas wykładu Piotra. Było ich znacznie więcej i dlatego na pewno wrócimy do tego interesującego tematu po wakacjach. Zapowiada się ciekawa dyskusja. :-)
Ostatnim elementem zebrania były warsztaty obróbki zdjęć w programach Adobe. Nauczyliśmy się jak profesjonalnie przekształcać zdjęcia kolorowe na czarno białe. Wbrew pozorom sprawa nie jest taka prosta i zastosowanie automatycznych funkcji programów graficznych na ogół nie daje dobrych rezultatów. Dopiero stosując odpowiednie techniki można osiągnąć pożądany efekt.
Następnym razem spotykamy się już po wakacjach - 19 września. W międzyczasie wypoczywajcie, róbcie zdjęcia, zaglądajcie na nasz profil na FB i czytajcie listę mailingową.
Do zobaczenia.
 
 
 
 
parent menu item not found: "130"