Zebranie okręgu - maj 2019

Wiosna jeszcze w pełni, ale my już na spotkaniu majowym dokonaliśmy pierwszych podsumowań tej, jakże atrakcyjnej dla fotografów przyrody, pory roku.
Zanim jednak ośmiu fotografów zaprezentowało swoje pokazy, Prezes Okręgu przedstawił plany nowego Zarządu na najbliższą kadencję. Oprócz wystaw fotografii  i tradycyjnych plenerów pojawi się sporo nowości. Zgodnie z sugestiami naszych członków, będzie więcej spotkań tematycznych, poświęconych praktycznym aspektom fotografowania przyrody. Będą wykłady np. o fotografii nocnej, podwodnej, korzystania z pływała i drona. Będzie wymiana doświadczeń dotycząca specyfiki fotografowania w różnych środowiskach (góry, las, woda, tereny otwarte) oraz rozmaitych fotoprzyrodniczych fenomenów (rykowisko, bekowisko, toki i migracje ptaków, gody płazów itp.)
Przy omawianiu tych tematów, chcemy położyć duży nacisk na etyczne aspekty fotografii i dbałość o dobro przyrody. Nie zaniedbamy też sfery technicznej. Będziemy dzielić się informacjami jaki sprzęt jest najodpowiedniajszy, omówimy statywy i głowice i zastosowanie światła sztucznego. Aby się lepiej poznać zorganizujemy autoprezentacje naszych członków. Tak jak w ubiegłym sezonie zorganizujemy otwarte jednodniowe miniplenery połączone z warsztatami, aby zachęcić osoby spoza związku do zainteresowania się naszą pasją. Zrealizujemy też warsztaty tematyczne pod hasłem: „przyroda w mieście”.
Bedzie nas więcej w mediach społecznościowych. Planujemy uruchomić nasze konto na Instagramie, będziemy promować prace naszych członków na specjalistycznych forach internetowych.
Nie zabraknie także, sprawdzonych w poprzednim sezonie, komponentów naszych spotkań: historia jednego zdjęcia, ciekawe publikacje przyrodnicze, liga fotografów, kalendarz przyrody.
Ponadto zgłosimy na Walnym Zgromadzeniu nasze postulaty dot. m.in. zmian w konkursie na FR
Po części organizacyjnej nastąpiło rozstrzygnięcie Ligi Fotografów.
Tym razem dopiero dogrywka wyłoniła zwycięzcę, którym został Marek Sykuła, awansując tym samym na pozycję wicelidera. Tematem czerwcowej ligi są "barwy ochronne". Na pewno nie brakuje w waszych archiwach ciekawych zdjęć zwierząt i ptaków, które doskonale wtapiają się w środowisko. A może zinterpretujecie ten temat w zupełnie inny, niekonwencjonalny sposób ? Czekamy na Wasze prace do 12 czerwca.
Wreszcie przyszedł czas na oglądanie zdjęć z wiosny 2019 roku.
Ryszard Sąsiadek zilustrował udźwiękowionym pokazem swoje przyrodnicze peregrynacje w dolinie Warty, Słudwi, Bzury a także eskapady do Parku Narodowego Ujście Warty i nad Wisłę w okolicach Chełmna.
Piotr Pardus zaprezentował swój nowy, frapujący projekt "Willow shine". Piotr wykonuje czarno-białe zdjęcia wierzb bez statywu z bardzo długim czasem naświetlania i z wykorzystaniem błysku flesza, co daje zdumiewające efekty. To niekonwencjonalne spojrzenie, zaowocuje zapewne w przyszłości oryginalną diaporamą.
Michał Ludwiczak tym razem przedstawił cykl zdjęć z leśnych ostępów oraz fotografie zrobione w jednym z największych łódzkich parków.
Krzysztof Korc, Piotr Szewczyk i Marian Jarosiński wybrali się wspólnie nad Biebrzę. Wody było bardzo mało, ale i tak udało się przywieźć wiele ciekawych zdjęć. Były oczywiście wiosenne Bataliony, ale nie tylko.
Michał Woźniakowski zademonstrował zapierające dech w piersiach wiosenne bieszczadzkie świty.
Robert Rusin zrelacjonował natomiast, przy pomocy ciekawych zdjęć, swoje wiosenne wypady terenowe w okolicach Łodzi.
Małą próbkę tej fotograficznej uczty, możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Zapraszamy 19 czerwca na nasze ostatnie już przed wakacjami zebranie. Dwa dni później, rozpocznie się kalendarzowe lato :-)
 
parent menu item not found: "130"