Nowe życie starych obiektywów.

Tegoroczny festiwal Wizje Natury, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się w formule on-line.
Ciekawym elementem festiwalu będą zdalne warsztaty, podczas których wybitni fotografowie przyrody podzielą się swoją unikalną wiedzą i doświadczeniem.
Jednym z prelegentów będzie Prezes Okręgu Łódzkiego ZPFP Michał Ludwiczak, który zabierze nas w swoistą podróż w czasie, podczas warsztatów zatytułowanych “Nowe życie starych obiektywów w fotografii przyrody”.
Michał Ludwiczak pasjonuje się fotografią od ponad 20 lat. W 2005 roku jego fotograficzne zainteresowania ukierunkowały się w stronę dzikiej przyrody i to właśnie niej jest wierny do dziś. Mówi o sobie „fotograf uniwersalny”, ponieważ szuka piękna w każdym możliwym aspekcie dzikiej natury, nie przywiązując się do konkretnego rodzaju fotografii czy tematu. Na pierwszym miejscu stawia światło oraz intrygujący rysunek nieostrości, który jest równie ważny jak główny temat zdjęcia. Jest wielbicielem i propagatorem formy prezentacji, jaką jest diaporama. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniami podczas spotkań autorskich, warsztatów oraz na prowadzonym przez siebie blogu - blog.fotografiaprzyrodnicza.pl

Łódzkie Hospicjum dla Dzieci Łupkowa

Czasem nie ma zdrowia, ale jest radość, bo ktoś pamięta, bo ktoś chce być miły, bo ktoś stara się pomóc i robi to z potrzeby serca, wrażliwości. W Hospicjum w takich momentach na chwilę można zapomnieć o chorobie. W imieniu podopiecznych Stowarzyszenia „Łódzkie Hospicjum dla Dzieci - ŁUPKOWA” serdecznie dziękujemy wszystkim Członkom Okręgu Łódzkiego Związku Polskich Fotografów Przyrody za przekazanie kolekcji wspaniałych fotografii przyrodniczych autorstwa Członków Okręgu. Przekazane prace, fotografie przyrody, upiększą pokoje naszych pacjentów. Dziękujemy za pamięć wszystkim zaangażowanym, życzliwość oraz za Wasze świadectwo wrażliwości.

Zebranie okręgu - wrzesień 2020

Pierwsze po pandemicznej przerwie spotkanie fotografów przyrody, odbyło się pod hasłem przeglądania zdjęć zrobionych podczas wakacji. Rozpoczęliśmy jednak od przypomnienia o bardzo ważnym wydarzeniu dla wszystkich miłośników przyrody. Co dwa lata odbywa się w Łodzi Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych imienia Włodzimierza Puchalskiego. W tym roku ma miejsce już osiemnasta edycja tej imprezy. Oprócz konkursowych pokazów filmów, które są główną atrakcją festiwalu, organizatorzy przygotowali wiele interesujących imprez towarzyszących.
My zapraszamy oczywiście na  bardzo interesujące wystawy fotografii przyrodniczej, które aktualnie można oglądać w Łodzi i okolicach.
Wystawa „Obary” Grzegorza Szkutnika, naszego kolegi zrzeszonego w okręgu roztoczańsko-podkarpackim ZPFP. Jest to zestaw zachwycających zdjęć krajobrazowych wykonanych w rezerwacie Obary, położonym w zachodniej części Puszczy Solskiej. Wystawę można oglądać do 23 października 2020r. w galerii Zarzewskiej, Dom Kultury Zarzewie, ulica Leopolda Tyrmanda 4.

Czytaj więcej...

XVIII Festiwal Filmowy im Włodzimierza Puchalskiego

Co 2 lata w Łodzi, począwszy od roku 1980, odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. Jest tonajwiększytego typu pokazem filmów przyrodniczych w Polsce. Celem Festiwalu jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego, dokonanie oceny dzisiejszego stanu i perspektyw rozwoju filmu przyrodniczego, określenie możliwości wykorzystania filmu przyrodniczego w edukacji młodzieży i wyróżnienie najbardziej wartościowych filmów i programów TV o tematyce przyrodniczej. W Festiwalu biorą udział filmy krótko i średniometrażowe poświęcone problemom przyrody, ochrony środowiska, koegzystencji człowieka ze światem przyrody oraz zagadnieniom pokrewnym.
Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego.
Jednym z partnerów Festiwalu jest Okręg Łódzki ZPFP. W ramach bogatej oferty imprez festiwalowych, będzie można zobaczyć wystawę fotograficzną pt. "Różne jest piękne", przygotowaną przez członków naszego okręgu. Fotografie będą prezentowane w galerii na ul. Piotrkowskiej 102. Wernisaż wystawy odbędzie się 22 września 2020 o godzinie 18:00. Wystawa będzie czynna do końca września.
 

Zapraszamy na spotkanie - 16 września 2020

Dzięki temu, że ŁDK znów otworzył swoje podwoje dla stowarzyszeń, możemy wrócić do naszych comiesięcznych spotkań! Przez ostatnie kilka miesięcy, kiedy nie spotykaliśmy się, każdy we własnym zakresie realizował swoją fotograficzną pasję. Najbliższe spotkanie, które odbędzie się 16-go września, poświęcimy w całości (lub niemalże) na oglądanie fotografii przyrodniczych autorstwa Członków Okręgu, przede wszystkim tych powstałych w trakcie pandemii. Serdecznie zapraszamy, oczywiście z zachowaniem wymogów sanitarnych ŁDK. W sali może być 15 osób, zachowanie 1,5 m odległości, maseczki. Odkażanie płynem przy wejściu do ŁDK i w wc. Będziemy musieli także stworzyć listę obecności z nazwiskiem, nr telefonu, godzinami pobytu w ŁDK, przyjścia i wyjścia, podpisem i oddać tą listę do recepcji. Dbajmy o nasze zdrowie, abyśmy mogli spotykać się dalej!

Konkurs fotograficzny - „Dzikie, piękne, polskie”.

Z okazji 25-lecia działalności ZPFP, zapraszamy do udziału w otwartym ogólnopolskim konkursie fotografii przyrodniczej „Dzikie, piękne, polskie”.

Polska dzika przyroda jest wyjątkowo różnorodna i zasługuje na naszą uwagę i ochronę. Po raz pierwszy organizujemy otwarty konkurs fotografii przyrodniczej, aby zachęcić uczestników do jej uważnego obserwowania i podejmowania nowych fotograficznych wyzwań zgodnych z duchem etycznej fotografii przyrodniczej.

Wszystkie informacje znajdziecie TUTAJ.

"Migawki znad Rawki" - wystawa członków OŁ ZPFP

O tradycyjnej porze, trochę po godzinie 18:00 w czwartek 20 sierpnia, rozpocznie się w galerii fotografii Olimpijka wernisaż wystawy Małgorzaty i Krzysztofa Kuhnów pod tytułem „Migawki znad Rawki”.
Wystawa jest kontynuacją olimpijkowych obchodów jubileuszu 25. lecia Związku Polskich Fotografów Przyrody.
Serdecznie zapraszamy do galerii na ulicę Piotrkowską 132 

Liga Fotografów - sezon 2019/2020

W czerwcu 2020 zakończyliśmy trzecią już edycję Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego ZPFP. Nasz konkurs polega na wybieraniu co miesiąc zdjęcia przyrodniczego, które najlepiej ilustruje zadany wcześniej temat. W zabawie mogą wziąć udział nie tylko członkowie naszego okręgu, ale wszyscy sympatycy fotografii przyrodniczej. Na zebraniach okręgowych wybieramy najlepsze prace, a pierwsze trzy zdjęcia są premiowane ligowymi punktami. Suma punktów na koniec sezonu decyduje o zwycięstwie. Tym razem, ze względu na epidemię, trzy edycje  byliśmy zmuszeni rozstrzygnąć on-line. Rywalizacja jak zwykle była zacięta i do końca nie było pewności, jaki będzie finalny rezultat.
Ostatecznie laureatami Ligi 2019/2020 zostali
1. Marian Jarosiński
2. Krzysztof Korc i Michał Stanecki ex aequo
3. Marek Sykuła
Gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom naszej zabawy, dzięki którym mogliśmy obejrzeć ciekawe fotograficzne interpretacje zadanych tematów.
Zachęcamy do obejrzenia wszystkich nagrodzonych prac na naszej stronie internetowej.http://zpfp.pl/okreg-lodzki/aktualnosci/liga-fotografow-tabela

Wizje Natury 2020 - on line

W tym roku festiwal Wizje Natury odbędzie się w dniach 16-22 listopada 2020 w formule on-line.
Epidemia koronawirusa wymusza również na Związku Polskich Fotografów Przyrody zmianę dotychczas stosowanych form organizacyjnych i wykorzystanie w swojej działalności nowych technologii komunikacyjnych.
Mamy nadzieję, że taka formuła pozwoli dotrzeć z festiwalowym przekazem do jeszcze szerszego grona odbiorców, również tych nie zrzeszonych w Związku. Może więc być doskonałą platformą do promocji naszej działalności.
W programie pokazy zdjęć i diaporam, prelekcje gości, warsztaty fotograficzne. Jednym z bardziej interesujących elementów festiwalu będzie Ogólnopolski Otwarty Konkurs Fotograficzny “Piękno dzikiej przyrody”.
Szczegóły znajdziecie już wkrótce na profilu facebookowym ZPFP.
 20200701 WN 2020

Wystawa Fotograf Roku 2020 OŁ ZPFP

Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne i Okręg Łódzki Związku Polskich Fotografów Przyrody zapraszają na wystawę pokonkursową „Fotograf Roku 2020 ZPFP”.
Wystawę można będzie oglądać w Galerii Fotografii ŁTF im Eugeniusza Hanemana w Łodzi
na ul. Piotrkowskiej 102 w dniach 30 czerwca – 11 lipca 2020r.
Wernisaż wystawy odbędzie się 30 czerwca 2020 o godzinie 18:00

Zebranie okręgu - czerwiec 2020

Niektórzy mówili "niemożliwe", ale jak się okazuje wszystko można, jeśli się tylko chce. Okręg Łódzki ZPFP spotkał się pierwszy raz od kilku miesięcy. Nasze dotychczasowe miejsce zgromadzeń jest nadal niedostępne, dlatego spotkaliśmy się w plenerze - w jednym z łódzkich parków. Było nas 10 osób i dwa psy - było bardzo fajnie i wesoło. Były długie rozmowy, obserwacja parkowej fauny oraz oczywiście oglądanie zdjęć (tym razem tradycyjnych odbitek na papierze). Na pewno będziemy się jeszcze w tej formule spotykać.
 20200619 park

"Czułe i Szalone"– wystawa Anny Ogar

Powoli wracamy do normalności. Od 4 czerwca w „Galeryjce Olimpijce” można podziwiać wystawę naszej koleżanki (i jednocześnie członkini Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego) Anny Ogar. Wystawa pod tytułem "Czułe i Szalone", mimo że przedstawia przyrodę nie do końca dziką, to jednak warta jest zauważenia. Wystawa poświęcona jest bowiem jednej z wielkich pasji Ani, jaką są konie.
Oddanie dzikiego temperamentu tych zwierząt, a jednocześnie ich majestatu i piękna sylwetki, wymaga niebywałego kunsztu od fotografa. Nie bez znaczenia są tu zarówno cierpliwość i wytrwałość w obserwacji koni, jak również refleks oraz umiejętność wyczucia i przewidywanie ich nagłych reakcji. Połączenie tych kompetencji przyniosło wyborny efekt. Dlatego z przyjemnością zapraszamy do osobistego oglądania prac.
Wystawę można oglądać do 23 czerwca w „Galeryjce Olimpijce”, Łódź ul. Piotrkowska 132 (w podwórzu), w dni robocze w godzinach pracy BPiT „OLIMP”.

Liga fotografów - 05/2020

 
Zdjęcia zgłoszone do Ligi Fotografów Okręgu Łódzkiego
Maj 2020 temat "Uczta"

Czytaj więcej...

Odwołane zebrania Okręgu Łódzkiego ZPFP.

W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i zawieszeniem przez Łódzki Dom Kultury wszystkich spotkań stowarzyszeń, nasze marcowe, kwietniowe i majowe zebrania nie odbędą się. O kolejnych spotkaniach, w zależności od rozwoju sytuacji, będziemy informować w mediach społecznościowych i poprzez naszą grupę dyskusyjną.
parent menu item not found: "130"