Przyroda Województwa Łódzkiego

Nakładem Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi w 2016 roku ukazał się album Ryszarda Sąsiadka pod tytułem "Przyroda Województwa Łódzkiego". Mimo, że Województwo Łódzkie nie należy do najbogatszych pod względem walorów przyrodniczych regionów Polski, to jednak Autor dzięki swojej wiedzy, ogromnemu doświadczeniu i wielu godzinom spędzonym w terenie zdołał uwiecznić naprawdę zachwycające obrazy tego co najciekawsze i najpiękniejsze w przyrodzie naszych okolic.  
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi Kazimierz Perek tak napisał w przedmowie do albumu :
"Uwiecznienie przyrody wymaga od fotografa nie tylko wielkich umiejętności technicznych. Ten, kto wkracza z aparatem w świat flory i fauny musi posiadać także niezwykłą wrażliwość, która pozwoli mu uchwycić bogactwo toczącego się tam życia. Fotograf to świadek, który nie ingeruje, a uwiecznia, nie przeszkadza, a dokumentuje, dzięki czemu nie tylko pasjonaci przyrody mogą później odkrywać jej tajemnice. Tę umiejętność posiadł Pan Ryszard Sąsiadek, który stworzył dla Państwa bogatą galerię roślin i zwierząt. Z radością przekazuję dziś Państwu efekt jego pracy oraz pasji i zapraszam do podroży przez świat flory i fauny województwa łódzkiego."
 

Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej

Staraniem Towarzystwa Przyrodników Ziemi Łódzkiej pod koniec 2016 roku ukazała się ciekawa publikacja. Jest to "Czerwona Księga Ptaków Ziemi Łódzkiej" pod redakcją Tomasza Janiszewskiego, Patrycji Podlaszczuk, Marcina Wężyka i Zbigniewa Wojciechowskiego. Wydawnictwo przedstawia opisy 85 najbardziej zagrożonych składników awifauny lęgowej Ziemi Łódzkiej. Zawiera informacje na temat ochrony prawnej gatunków, ich rozmieszczenia, statusu, zmian liczebności, siedlisk i wielkości populacji w Polsce. Szczególnie dużo uwagi autorzy poświęcili występowaniu i liczebności ptaków na Ziemi Łódzkiej a także zmianom i istniejącym zagrożeniom. Opracowanie sporządzono głównie na podstawie  danych zebranych po 1945 roku w ramach działań zawodowych ornitologów oraz amatorów obserwowania ptaków związanych z Uniwersytetem Łódzkim.
Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami ptaków. Wśród autorów fotografii nie zabrakło również członków naszego Okręgu. Zdjęcia do publikacji dostarczyli Adam Mańka, Michał Stanecki a przede wszystkim Ryszard Sąsiadek.
 
parent menu item not found: "130"