Spotkanie czerwcowe

I już mamy lato. Czas wiosny przeminął szybciutko. Ostatni dzień kalendarzowej wiosny dał nam się we znaki. Nadciągający front atmosferyczny,pod wpływem którego temperatura spadła w ciągu godziny o 150C nie pokrzyżował nam jednak planów i członkowie oraz sympatycy ZPFP OT pomimo szalejącej wichury, gradu i deszczu stawili się do siedziby gościnnej firmy EMTOR. Tym razem spotkanie podzielone było na dwie części. W pierwszej uczestniczyli tylko członkowie ZPFP. Druga część była spotkaniem otwartym, na które jak zwykle przybyli sympatycy oraz kandydaci na członków naszego okręgu.
 
Przybyłych na spotkanie przywitał kolega Michał Fabiszewski – V-ce prezes okręgu. W gronie członków mieliśmy do omówienia kilka istotnych kwestii. Między innymi zasady i warunki przyjmowania nowych członków. W tym punkcie wszyscy byliśmy zgodni co do tego, że kandydaci muszą zaprezentować wysoki poziom swoich fotografii aby zostać przyjętym w poczet członków ZPFP. Kolejnym zagadnieniem było omówienie aktywności członków naszego okręgu. Głównie chodzi o koleżanki i kolegów, którzy pomimo opłacania składek nie pojawiają się na naszych spotkaniach i nie uczestniczą w plenerach. Po prostu nie istnieją w życiu naszego okręgu. Tak naprawdę, to nawet nie mamy wiedzy czy jeszcze fotografują i interesują się przyrodą. Kolega Michał zauważył, iż statut nie daje nam wielkich możliwości w rozwiązaniu tego problemu. Poprosił aby wszyscy włączali się aktywnie w pracę związku w każdym momencie, który wymaga współpracy, jak choćby organizacja pleneru czy wystawy. W tym miejscu wspomniał o propozycji współpracy z Centrum Nowoczesności „Młyn wiedzy”. Pojawił się pomysł zorganizowania tam wystawy oraz warsztatów fotografii przyrodniczej. Kolejną propozycją było nawiązanie współpracy z Wojewódzkim Szpitalem Dziecięcym, w którym również można zorganizować wystawę dla małych pacjentów.
Jak zaznaczyłem na wstępie druga część była otwarta i zaczęła się od prezentacji fotografii Bartosza Rakoczego, od kilku miesięcy sympatyka oraz kandydata na członka ZPFP OT. Bartek już wcześniej przedstawiał nam rezultaty swoich wypraw w teren. Zawsze były to piękne fotografie, w których widać kunszt a zarazem wrażliwość na otaczający nas świat przyrody. Po takich prezentacjach decyzja Zarządu OT ZPFP mogła być tylko jedna. Bartosz Rakoczy został nowym członkiem naszego okręgu ZPFP. Gratulacje!
 
 
 
 
Jako, że było to pierwsze spotkanie po naszym plenerze „Biebrza 2018” Michał Fabiszewski przygotował prezentację z nadesłanych przez nas zdjęć. Fotografie przedstawiały nie tylko piękne krajobrazy, florę i faunę ale również tzw. „zdjęcia od kuchni”. Miło było powspominać plener, który wszyscy oceniliśmy jako bardzo udany. Co wyraziliśmy w podziękowaniu dla Wiktora Blokowskiego – głównego organizatora i koordynatora. Oficjalne podziękowania za zorganizowanie pleneru i włożoną pracę wygłosił nasz prezes okręgu Janusz Kępa. Efekty naszej wyprawy oceniał w wewnętrznym konkursie Michał Fabiszewski, który nie mógł uczestniczyć w plenerze, nad czym bardzo ubolewał. Dlatego też, jak sam powiedział, obiektywnie patrząc na nadesłane prace na konkurs, urzekło go zdjęcie krajobrazowe Andrzeja Składanowskiego i to on został „Fotografem Pleneru Biebrza 2018”.
 
 
Po wręczeniu pamiątkowego dyplomu Andrzejowi prezentację swoich zdjęć przedstawił nam sympatyk naszego związku, Karol Gierad, o którym możemy powiedzieć że robi coraz lepsze zdjęcia i z pewnością nadejdzie dla niego ten wymarzony dzień kiedy zostanie członkiem ZPFP tak jak dziś Bartek.
 
 
 
W czasie kiedy do swojej prezentacji przygotowywała się koleżanka Magda Majewska, głosowaliśmy nad miejscem kolejnego pleneru. W wyniku głosowania wypadło, że jesienią w dniach 12-14 października wyjeżdżamy do Górzna. Osobami odpowiedzialnymi za przygotowanie pleneru będą Janusz Kępa i Andrzej Składanowski. Wszystkie osoby mające ochotę wspomóc przygotowanie pleneru mogą zgłaszać się bezpośrednio do w/w kolegów.
Plener ustalony więc Magda mogła zaprezentować swoje fotografie. Wywołały one duże zainteresowanie, gdyż prócz zdjęć makro, flory i fauny pokazała nam fotografie zrobione z drona. Zupełnie inna perspektywa, a co za tym idzie tematy przedstawiane na fotografii, prezentowały się diametralnie odmiennie od tych, które dotychczas oglądaliśmy. Nie było jeszcze wśród nas nikogo kto pokazałby tego typu zdjęcia.
 
Po prezentacji Magdy Michał Fabiszewski opowiadał o warsztatach fotograficznych, które prowadził w szkołach. Zwrócił uwagę, że wyjście z informacjami o fotografii przyrodniczej do młodzieży powoduje duże zainteresowanie uczniów przyrodą. Są zainteresowani opowieściami nie tylko o fotografii ale również o różnych gatunkach ptaków czy ssaków. Jurek Holc, który ma również wspaniałe doświadczenie z pracą z młodzieżą w swoim miejscu zamieszkania. Od wielu lat organizuje Dzień Dziecka połączony z konkursami na temat przyrody i potwierdza jak bardzo dzieci i młodzież chłonie wiedzę o przyrodzie. Warto zatem wyjść do szkół z naszymi fotografiami i podzielić się wiedzą na temat nie tylko fotografii ale również otaczającej nas przyrody. Podczas dyskusji na ten temat wyszło na jaw, że nasz kolega Jurek Holc został nagrodzony przez Prezydenta Miasta Torunia w kategorii „Ochrona środowiska naturalnego”. Oczywiście jak zwykle Jurek z wrodzoną skromnością tylko potwierdził, że taką nagrodę otrzymał . Ale o tym trzeba napisać osobny artykuł. Póki co serdeczne gratulacje za wspaniałą nagrodę.
 
Jan Biesek, to kolejny sympatyk naszego okręgu, który przybył na nasze spotkania i zaprezentował swoją wizję przyrody uwiecznioną na fotografiach. Mamy nadzieję, że w przyszłości powiększy nasze grono jako członek ZPFP.
 
Ostatnią prezentację zdjęć przedstawił Michał Fabiszewski. Prosił o szczerą ocenę i wszelką krytykę. Michał znany jest wśród nas jako autor świetnych fotografii. Tym razem przedstawił zdjęcia ptactwa wodnego, które wykonywał pod światło. Widać było na przedstawionych fotografiach, że bawił się światłem na wszelkie sposoby, co przyniosło wspaniałe efekty.
 
Na zakończenie spotkania Piotr Olkiewicz poprosił o fotografie, z których wybierzemy zdjęcia do kalendarza na następny rok. Tak więc nie traćmy czasu bo od dziś światła dziennego coraz mniej.
Myślałem że będzie to krótki tekst ale jak widzicie wiele się działo na spotkaniu. Mogliśmy się spotkać jak zwykle w firmie EMTOR, dzięki uprzejmości Jurka Holca. Jerzy dziękujemy!
Drodzy członkowie i sympatycy ZPFP Okręgu Toruńskiego życzę wszystkim udanych wakacji i wspaniałych fotek. A od września weźmy sobie do serca prośby wybranego przez nas zarządu czyli: zaangażowania i aktywności.
parent menu item not found: "130"