HeaderSearchForm

 

Jesienny plener w Jerzwałdzie

      W dniach 25-27 października na terenie Parku Krajobrazowego Pojezierza Iławskiego odbył się, trzeci już w tym roku, plener fotograficzny naszego Okręgu. Zakwaterowani byliśmy w Jerzwałdzie, w pensjonacie „Nad Płaskim”, gdzie warunki i bezpośrednie otoczenie były wyśmienite. Dość powiedzieć, że mogliśmy wykonywać piękne zdjęcia świtu nad jeziorem bezpośrednio z terenu pensjonatu ;-) Gdy w sobotę przed wschodem słońca mieliśmy ruszać do lasu, jutrzenka zaczęła różowić się nad jeziorem, rozbudowując do przepięknego spektaklu różów, fioletów, purpur. Decyzja była szybka i jednoznaczna!

Czytaj więcej...

PORY ŚWIATŁA

Zapraszamy na wernisaż i wystawę prac Iwony i Wojciecha Gotkiewiczów, 25 października 2019 w Galerii Stary Ratusz w Olsztynie.
" Fotografia światłem maluje. Fotografujemy dziką przyrodę od wielu lat, a od jakiegoś już czasu ideą naszej fotografii jest nie sam aktor pierwszoplanowy, lecz emocje, kolory, formy i scenariusze, które tworzy światło, we wszystkich jego odsłonach. Światło w naturze jest bardzo różnorodne i oświetla zróżnicowaną przestrzeń. W związku z tym nie ma na Ziemi dwóch jednorodnych i identycznych miejsc, czy zdarzeń. Niepowtarzalność chwili jest faktem niezaprzeczalnym – jakakolwiek by ona nie była. Niełatwo zamknąć ulotną przestrzeń w ramach zdjęcia, bo z natury wyrazu – przestrzeń jest otwarta. Dzikość natury, to taka jej swoista cecha, której wycięcie kadrem z kontekstu, pozbawia obraz sensu. Jedno z najtrudniejszych zadań fotografa przyrody, to uchwycić całokształt w taki sposób, aby zachować wolność i emocje natury. Jeżeli zrobi to umiejętnie, to nie ważne, czy zwierz na obrazie snuje się w mglistym blasku i rozległej dali, czy też widzimy go z niecodziennie bliskiego dystansu...".

W czerni i bieli - wystawa fotografii Waleriana Kiezika

21 września w Lidzbarku Warmińskim odbyło się otwarcie wystawy prac naszego kolegi Waleriana Kiezika -  "W czerni i bieli".
Walerian Kiezik fotografuje od 1946 roku. "W czerni i bieli" to zapis codziennego życia w czasach PRL, rzeczywistosci określanej mianem szarej, chociaż z perspektywy czasu widać koloryt wybranych aspektów tatmtych czasów. "Bloki były szare ale życie kolorowe... :)"

Plener na Mazurach

Już po raz drugi mieliśmy możliwość doświadczyć wielkiej szczodrości  Janka Olchówki ,który ugościł nas  w swoim domu,  w sercu Mazur,  w Groß Jagodnen czyli Jagodne Wielkie.
Miejscowość położona jest  zaledwie kilka kilometrów od rezerwatu przyrody Nietlickie Bagno i tam kierowaliśmy nasza przyrodniczą uwagę. Jednak celem naszego spotkania były również pokazy zdjęć, rozmowy o fotografii i przeżytych w terenie doświadczeniach. Każdy z uczestników pleneru zaprezentował po kilkanaście swoich zdjęć zrobionych w tym roku. Prezentacje były okazją do ożywionych fotograficznych dyskusji. Wieczorem zasiedliśmy przy ognisku oddając się dyskusjom o fotografii, przyrodzie … i egzystencji. Czas miło płynął przy akompaniamencie gitary (Tomek) i harmonijki (Janek), tudzież przy doraźnie zorganizowanych instrumentach perkusyjnych, takich jak łyżki, kubki itp. (reszta). Mimo zmęczenia i niewyspania (wstawanie o świcie) wszyscy wracali do domów zadowoleni.  Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Jankowi !

Nasz kolega

"- Fotografia makro jest najbardziej niedostępna i przez to fascynująca, to całkiem inny świat, obok którego na co dzień przechodzimy obojętnie, dopiero pokazany z bliska odkrywa przed nami swoje tajemnice."
Ferdynand Sosnowski jest najbardziej znanym szczycieńskim fotografem makro, członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. Miasto Szczytno i okolice powiatu zna jak własną kieszeń, chociaż w kręgu jego zainteresowań znajdują się m.in. kościoły, krajobrazy, to jednak ogromne zbliżenia owadów i kwiatów przeważają w jego pracach. Zdjęcia prezentowane podczas wystaw przedstawiają ogromne zbliżenia kwiatów i owadów. [...]
Zapraszamy do lektury artykułu o naszym koledze

Spotkanie Okręgu


18 lipca dzięki uprzejmości i gościnności Wydziału Weterynarii, w Katedrze Weterynarii UWM w Olsztynie odbyło się spotkanie członków i sympatyków naszego Okręgu. Obejrzeliśmy zdjęcia ze wspólnego pleneru nad Biebrzą, oraz indywidualnej wypraw naszego kolegi na Lofoty. Swoje prace zaprezentowali też  Zbigniew Salwin, Renata Knifel, Jacek Sztorc, któremu dziękujemy za pomoc w organizacji spotkania. Walerian Kiezik zaprezentował zdjęcia makro Arkadiusza Stopy, który zaoferował możliwość poprowadzenia spotkania poświęconego makrofotografii. W międzyczasie można było obejrzeć wspaniałe wydawnictwo - album Vincenta Munier „Arctique”. Rozmawialiśmy między innymi o  naszych planach, plenerach i wspólnych projektach np. wydaniu zbiorowego albumu.
Planujemy wprowadzić zwyczaj regularnych spotkań olsztyńskich, o większej czestotliwości niż dotychczas, stąd termin w środku tygodnia i po południu. Myślimy nawet o cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach jeśli będziemy mieli do dyspozycji salę, no i oczywiście jesli bedzie Wasze zainteresowanie :-).
 

100 Widoków Warmii

Pod tym tytułem nasz kolega Andrzej Waszczuk "Szczurek" prezentuje swoje prace w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Na wystawę, która powstała przed 12 laty, składa się 40 analogowych fotografii wykonanych Pentaxem 6x7 (tzw. średni format). Powiększenia wykonane na papierze Kodak ENDURA. Jeszcze przez dwa miesiące zachęcamy do odwiedzenia Ziemi Łomżyńskiej, Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi http://www.lpkdn.wrotapodlasia.pl/ oraz zwiedzania Muzeum Przyrody w Drozdowie i wystawy Szczurka https://www.muzeum-drozdowo.pl/

Kolejna prezentacja naszych prac

21 maja 2019 r. w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Wilkasach odbył się wernisaż wystawy fotograficznej naszego Oddziału ZPFP „Magia przyrody”. W wernisażu wzięła udział m.in. młodzież Publicznego Gimnazjum w Wilkasach wraz z wychowawcami. Wernisaż otworzyli miejscowi członkowie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału ZPFP – Beata Ułanowicz i Jan Olchówka. W trakcie wernisażu została zaprezentowana działalność Związku oraz niektóre aspekty pracy fotografów przyrody „od kuchni”. Fotografie: Waldemar Albowicz

Makro - świat widzialny i niewidzialny

Gratulujemy naszemu koledze Ferdynandowi Sosnowskiemu kolejnej wystawy, którą prezentował w Gminnym Ośrodku Kultury w Rozogach. Dzięki niemu, w tym samym GOK gości wystawa "W naturze" prezentująca prace członków naszego okręgu. Od 14 czerwca, przez miesiąc, wystawa ta prezentowana jest w Gminnym Ośrodku Kultury w Dźwierzutach. Fotorelację mozna obejrzeć na stronie facebook GOK Dżwierzuty https://www.facebook.com/GOKDzwierzuty/photos/pcb.1864492136984255/1864491916984277/?type=3&theater

Wiosenny plener nad Biebrzą 10-12 maj 2019r.

W dniach 10 - 12 maja odbył się nad Biebrzą wiosenny plener naszego Okręgu. Zakwaterowani byliśmy w pensjonacie „U Dany” koło Wizny, w miejscu gdzie Biebrza wpada do Narwi. Poziom wody w rzekach już wyraźnie opadł ze względu na suszę, jednak biebrzańskie klimaty nadal zachwycały. Trwał jeszcze przelot siewkowców i można było, leżąc na brzegu przy wiosce, fotografować żerujące bataliony, łęczaki, sieweczki rzeczne, rycyki czy biegusy. Ponadto objawiły się nam rybitwy z rodzaju Chlidonias: białoskrzydła, białowąsa i czarna. Wprawdzie poranne fotografowanie odbywało się we mgle gęstej jak mleko, jednak udało się porobić interesujące zdjęcia, a przede wszystkim przeżyć wspaniałe chwile. Udało nam się także spotkać biebrzańskiego łosia, który pozował z odległości 30 m tłumom odwiedzającym kładkę turystyczną, nic sobie z tych tłumów nie robiąc. Większość uczestników pleneru, a było nas 13 osób, była pierwszy raz nad Biebrzą lub rzadko się tu pojawiała, jednak przyroda, obojętnie czy się jest w danym miejscu pierwszy raz czy setny zawsze jest ciekawa. W przerwach między wyjazdami i odsypianiem porannego wstawania prowadziliśmy dyskusje o fotografii i nie tylko.Dziękujemy Iwonie i Wojtkowi Gotkiewiczom, którzy znają okolice Biebrzy jak własną kieszeń i mimo, że nie mogli z nami być, to szczegółowo poinformowali, które miejsca koniecznie trzeba odwiedzić.
parent menu item not found: "130"