Zaznacz stronę

Przedstawiamy Jury Konkursu Pokazów Multimedialnych „Wizje Natury 2024”, jednego z trzech konkursów rozstrzyganych podczas Festiwalu.

Adriana Bogdanowska 

Poznanianka. Przyrodnik z powołania i wykształcenia. Od 2004 roku redaktor naczelna Magazynu Przyrodniczego SALAMANDRA – najlepszego czasopisma przyrodniczego w Polsce. Autorka i współautorka kilkudziesięciu przyrodniczych publikacji naukowych i popularno-naukowych, a także opracowań i ekspertyz, głównie dotyczących płazów i gadów, które są jednocześnie ulubionym motywem jej fotografii. 

Na co dzień twardo stąpa po ziemi, wytrwale propagując wiedzę przyrodniczą i bezkompromisowo walcząc o ochronę środowiska naturalnego. Kiedy tylko może, ucieka z betonowego świata w dziką przyrodę. Tam odnajduje równowagę życia – siebie i radość tworzenia. Jej zdjęcia cechuje subiektywizm, podporządkowane są utrwaleniu jedynego w swoim rodzaju momentu oddziałującego na zmysły. Nade wszystko jednak ceni sobie głęboki i jak najmniej inwazyjny kontakt z Naturą. 

O przyrodzie zaklętej w bardzo charakterystycznych dla niej, słonecznych kadrach opowiada również podczas spotkań autorskich. Wielokrotna laureatka, a także jurorka wielu konkursów fotograficznych. Od 2017 roku zrzeszona w Związku Polskich Fotografów Przyrody. Autorka wielu indywidualnych i zbiorowych wystaw fotograficznych. 

Jej ulubioną porą roku jest przedwiośnie, bo jak twierdzi, wszystko wtedy jeszcze bardziej widać, słychać i… czuć. Bagienne ostępy, zamieszkiwane przez tajemnicze i skryte, a często również bardzo niepozorne na pierwszy rzut oka zwierzęta i rośliny, to jej ulubione destynacje. Bez ciężkiego plecaka z lustrzanką i obiektywami nigdzie się nie rusza. 

Karol Woźniakowski

Przyrodą interesuje się od dziecka, a fotografią przyrodniczą zajmuje się od przeszło 20 lat. Od 2005 roku jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody. 

Fotografia przyrodnicza to dla niego sposób na spędzanie wolnego czasu na łonie Natury. Fotografuje światło, ulotne chwile, nastrój poranka, który często można wyłapać tylko przez moment oraz zjawiska przyrodnicze. Fotografia przyrodnicza jest dla niego także źródłem przygód i emocji, których dostarcza Natura. 

Tematem zdjęć najczęściej jest krajobraz, ale uwiecznia też zwierzęta i rośliny. Najczęściej fotografuje to, co jest w zasięgu ręki, czyli tematy znajdujące się blisko miejsca zamieszkania. Uwielbia podróżować w góry i rejestrować wyjątkową pogodę oraz niskie chmury. We wcześniej upatrzone miejsce jeździ wielokrotnie tak długo, aż trafi w odpowiednią pogodę i światło. Wtedy to miejsce nabiera zupełnie innego charakteru, takiego, jaki chce ująć na zdjęciu. Na fotografiach stara się pokazać to, czego inni będąc w tym samym miejscu nie mogą zobaczyć. 

Zygmunt Urzędnik 

Zygmunt jest członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody od 2004 roku. Pełnił funkcję Prezesa Okręgu Śląskiego ZPFP w latach 2007-2010, 2013-2016 oraz funkcję Prezesa Zarządu Głównego ZPFP w latach 2016-2022. Zorganizował około 30 plenerów fotograficznych – zimowych, jesiennych i wiosennych w górach naszego kraju – Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Bieszczady, Karkonosze, Góry Stołowe, Magurski Park Narodowy oraz Mała Fatra na Słowacji. 

Przez wiele lat pracował w kopalni węgla kamiennego, również w jej podziemiach – zjeżdżał na głębokość do 850 m. Fotografowanie Przyrody było dla niego odskocznią, relaksem, rozrywką zarówno w okresie pracy zawodowej jak i teraz, kiedy jest na emeryturze. To fascynujące hobby nie tylko motywuje go, lecz także umożliwia kontakt z Naturą, poznanie oraz uchwycenie jej piękna. 

Twórczość: 

  • Nagroda specjalna za kreatywność i ekspresję w konkursie ogólnopolskim ZPFP – Fotograf Roku 2009 ZPFP 
  • 1 miejsca w konkursie ogólnopolskim Fotograf Roku ZPFP w kategoriach: Inne spojrzenie (2012 r.) oraz Kompozycja i forma (2023 r.), 
  • Grand Prix – Fotograf Roku 2011 i 2012 Okręgu Śląskiego ZPFP  
  • Wystawa indywidualna w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (2012 r.) 
  • Udział w wystawach zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPFP (rok 2005, 2007, 2009, 2012, 2014, 2016, 2024) – Udział w wystawie zbiorowej Związku Polskich Fotografów Przyrody (2020 r.) 
  • Fotografie przyrody w wydawnictwach i albumach wydanych m. in. przez ZPFP, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Bieszczadzki Park Narodowy.