HeaderSearchForm

Odszedł Tomek Ogrodowczyk :(

Wczoraj wieczorem dotarła do nas bardzo smutna wiadomość o tym, że odszedł nasz sympatyczny i utalentowany kolega: Tomek Ogrodowczyk. Szok i smutek...
OgrodowczykT wspomnienie mix Irek poz-1 1200Był znakomitym fotografem, przyrodnikiem, filmowcem, dźwiękowcem. Ubogacił i upiększył pierwsze edycje naszego festiwalu oraz konkursu pokazów zdjęć Wizje Natury... Przypominam, że po kolei w pierwszych trzech edycjach otrzymał Nagrodę Publiczności, którą przypieczętował nagrodą Grand Prix w 2007 roku za "Pieśń o wiośnie". Dla wielu z nas było to mistrzostwo montażu i wykorzystywania w pokazie fotografii dźwięków z natury - szczyt, do którego, moim zdaniem, nikt z nas pod tym względem się potem już nie zbliżył nawet.
Tomek ukończył kierunek przyrodniczy na Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy), a także Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Swoją pasję realizował w pracy zawodowej - przez lata związany był z Leśnym Studiem Filmowym w Bedoniu pod Łodzią.
Tomek był głównym sprawcą przywrócenia dzieł Włodzimierza Puchalskiego (Zielonej serii) w formie rewelacyjnych audiobuków ze słuchowiskami oraz książek z pięknie odrestaurowanymi zdjęciami nestora, z niebagatelną liczbą około 1,5 tysiąca fotografii, które należało odszukać, zeskanować i obrobić. Ta przeogromna praca zajęła mu kilka lat i należą mu się za nią szczere pokłony do ziemi.
Był wieloletnim członkiem Okręgu Łodzkiego ZPFP, życzliwym kolegą i wrażliwym, bardzo pracowitym twórcą, o czym świadczy zamieszczona w linku filmografia. Zrealizował również wiele płyt z nagraniami dźwięków przyrody, jak np. cykl "Jaki to ptak", "Tajemnice puszczy", "Harmonia natury" czy "Zielone struny". Te nagrania pomagały w edukacji przyrodniczej, dzięki nim niezliczona rzesza ptakolubów uczyła się rozpoznawania głosów. Mam nadzieję, że te różne trele i śpiewy towarzyszą mu teraz w podniebnej wędrówce...
Puchalski Ziel ser baner 1200
WN-19 historia 7b laureaci-1 1200
OgrodowczykT wspomnienie mix Irek-cd 1200
 
Tomek przy pracy nad filmem "Bagna są dobre"

A oto i ten film, nakręcony na terenie Parku Narodowego "Ujście Warty" - Tomek był współreżyserem i współautorem scenariusza oraz zdjęć:

Filmografia:

Artykuł z 2013 roku, ale pięknie opisuje Tomka pasję, jej początki:

Irek Graff
ZPFP
12.05.2020
parent menu item not found: "130"